Co to są licówki?

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie, porcelanowe płytki, które przyklejone za pomocą specjalnych technik do minimalnie oszlifowanej, widocznej powierzchni zęba poprawiają jego kształt i kolor. Charakteryzują się najwyższymi walorami estetycznymi. Najlepiej imitują naturalne zęby.

Licówki pozwalają poprawić wygląd zębów poprzez korektę ich kształtu, koloru oraz wielkości. Wykorzystuje się je m.in. do zamknięcia diastem (szpar między zębami) czy zamaskowania nadmiernego starcia brzegów siecznych. Licówki są rekomendowane w przypadku trwałych przebarwień szkliwa oraz uszkodzeń mechanicznych.

Zaletą licówek jest to że wymagają one mniejszego oszlifowania zębów niż korony. Dzięki temu istnieje znacznie mniejsze ryzyko konieczności leczenia kanałowego zęba.

Zależnie od oczekiwanego rezultatu i możliwości finansowych pacjent może się zdecydować na licówki porcelanowe lub kompozytowe. Najczęściej wykonujemy licówki na zęby przednie, ale jeżeli jest taka potrzeba można je zrobić na wszystkie zęby.

Wykonanie licówek porcelanowych polega najpierw na dokładnym zaplanowaniu kształtu przyszłych zębów i wykonaniu próbnych licówek w ustach pacjenta. Po akceptacji przez lekarza i pacjenta ich kształtu następuje szlifowanie zębów, wyciski lub skany, a następnie technik dentystyczny wykonuje licówki w laboratorium. Na kolejnej wizycie lekarz przykleja licówki do zębów.

Alternatywą dla licówek porcelanowych jest pokrycie przedniej strony zębów kompozytem, który imituje ich naturalną powierzchnię (licówki kompozytowe, licowanie bezpośrednie, bonding zębów). Wskazania do tej metody są takie same jak do licówek porcelanowych. Jest to metoda jeszcze bardziej oszczędzająca zęby, które w ogóle nie wymagają szlifowania. Ostateczny efekt estetyczny jak i jego wieloletnia trwałość nie są jednak tak dobre jak licówek porcelanowych.

Wiecej informacji na temat leczenia protetycznego na naszej stronie internetowej w zakładce PROTETYKA.